Image

Obrábanie kovov

2-ročný učebný odbor

Potrebuješ si dorobiť základné vzdelanie, ale v školskej lavici sa trápiš? Ďaleko radšej by si trávil čas v dielni a tvoril zaujímavé veci? Choď svojou vlastnou cestou a rob, čo ťa baví – prihlás sa na odbor Obrábanie kovov.

Naučíš sa pracovať s ručným náradím aj základnú manipuláciu s obrábacími strojmi. Zvládneš vytvárať zaujímavé výrobky z kovu, plastu aj dreva. Štyri dni v týždni stráviš v dielni, kde môžeš realizovať všetky svoje zaujímavé nápady. Dokážeš sa tiež starať o najrôznejšie stroje, opraviť ich a udržiavať ich v dobrej kondícii. Až doštuduješ, budeš mať skvelý odborný základ na to, aby si sa ľahko uplatil v praxi.

Vyplň prihlášku

Pozri sa na učebný plán

Informácie o prijímačkách

Kód a názov odboru
2477 F obrábanie kovov

Poskytnutý stupeň vzdelania
Nižšie stredné odborné vzdelanie ISCED 2C

Doklady o dosiahnutom vzdelaní
Osvedčenie o vyučení

Dĺžka štúdia
2 roky

Počet prijímaných žiakov
10


Prečo si vybrať tento odbor


Dôraz na kvalitnú prax

Čaká ťa viac, ako len sedenie v laviciach. Teóriu budeš mať len jeden deň v týždni, zvyšné štyri stráviš priamo v dielni.

Možnosť študovať ďalej

Po prvom ročníku si doplníš v letnom kurze základnú školu, ktorá ti, pokiaľ budeš chcieť, otvorí dvere na ďalšie štúdium

Buď pánom dielne

Naučíš sa množstvo zaujímavých a praktických vecí, ktoré využiješ nielen v budúcom zamestnaní, ale aj pre vlastnú potrebu.

Skvelí majstri

Do školy sa budeš tešiť. Máme skvelý tím majstrov a učiteľov, ktorí ti odovzdajú nielen znalosti a zručnosti, ale aj lásku k remeslu.

Moderné vybavenie

V praxi sa nestratíš. Budeš sa učiť na moderných strojoch a vybavení, ktoré nájdeš u svojich budúcich zamestnávateľov.

Isté uplatnenie

Čaká ťa skvelé uplatnenie. O našich absolventov je v praxi záujem a svoje budúce zamestnanie si môžeš nájsť už pri štúdiu.

Čo budeš vedieť?


 • Už žiadne dlhé vysedávanie v lavici! Teóriu budeš mať len jeden deň v týždni, zvyšné štyri stráviš priamo v dielni.
 • Naučíš sa množstvo zaujímavých a praktických vecí, ktoré využiješ nielen v budúcom zamestnaní, ale aj pre vlastnú potrebu.
 • Naučíš sa pracovať nie len s ručným náradím, ale tiež na obrábacích strojoch. Budeš vedieť ako čo vyrobiť, či už z kovu, plastu alebo dreva.
 • Osvojíš si pravidlá, ako sa o stroje starať, aby boli v dobrej technickej kondícii a vydržali čo najdlhšie.
 • Naučíš sa tiež to, že prostredie vychováva a preto treba pracovisko udržiavať vo vzornom poriadku.

Aké budeš mať uplatnenie?


Ako absolvent odboru získaš nielen základné vzdelanie, ale aj praktické a cenné zručnosti. Díky tomu se snadno uplatníš v dílnách i v údržbářských týmech. Poradíš si s kadejakou závadou aj výrobou potrebných súčiastok. Budeš vedieť, ako opravovať aj udržiavať stroje. A ak sa rozhodneš pre radikálnu zmenu a popracuješ na sebe, po prvom ročníku si v letnom kurze dokončíš základnú školu, čím sa ti otvoria možnosti pre štúdium v akomkoľvek odbore, treba aj maturitnom.

Čo vravia naši študenti
a absolventi?


Prečítaj si úprimné názory a skúsenosti o štúdiu na SOŠT Vranovská od tých, ktorí si to zažli na vlastnej koži – od našich študentov a absolventov.
Image

Valter Fábry

Obrábač kovov
Študent 2. ročníka

"Tento učebný odbor som si vybral preto že ma baví a napĺňa práca s kovmi, a zaujali ma všetky tie výrobky. Vždy som sa o tento typ práce zaujímal a vďaka našej škole, sa tomu môžem venovať v mojej budúcnosti. Naša škola mi dáva veľa skúsenosti aj z teoretického hľadiska, no predovšetkým z praktického. Naša škola a tento učebný odbor vo mne ešte viac podnietili vášeň pre tento typ práce."
Image

Samuel Tóth

Mechanik nastavovač
Študent 2. ročníka

"Od detstva rád modelujem, tvorím a pracujem s rôznymi materiálmi. Na našej škole sa v tomto smere môžem realizovať, učím sa vyrábať súčiastky na rôznych strojoch a pripravujem sa na zaujímavú prácu do budúcnosti."
Image

Samuel Križovenský

Zlatník a klenotník
Študent 2. ročníka

"Keď som dokončil gymnázium, zistil som, že chcem rozvíjať svoju kreativitu a vášeň pre pekné veci. Páči sa mi obrábanie kovov a minimalistická, detailná práca. Vyrábam a dnes už aj predávam vlastné výrobky, predovšetkým prstene, obrúčky, ktoré vyrábam z rôznych materiálov, hoci aj z mosadzných rúr. Škola ma učí novým pohľadom, novým technikám a pomáha mi aj požičiavaním niektorých pomôcok, napríklad pec na odlievanie."
Image

Xénia Hartlová

Obrábačka kovov
Študentka 2. ročníka

"Odbor obrábač kovov som si vybrala hlavne preto, lebo je to odbor pri ktorom sa veľa naučím, či už na praxi alebo na hodinách. Škola mi bola doporučená na ZŠ a úprimne, čakala som menej, ale skvelí majstri, učitelia a spolužiaci mi ukázali, že som si lepšiu školu vybrať nemohla!"

  Zvoľ si svoju vlastnú cestu

  Študuj na Vranovskej a venuj sa tomu, na čo máš talent a čo ťa v živote baví.
  Pozri sa, ako na prijímačky