Image

STROJNÝ MECHANIK

3-ročný učebný odbor

Máš zmysel pre detail a vieš si poradiť s kadejakou závadou? Ľahko veci zostavíš a ani na to nepotrebuješ návod? Tak to môžeš byť skvelým strojným mechanikom!

Naučíš sa stroje nielen montovať a demontovať, ale vyrobiť si sám aj jednotlivé súčiastky. Zvládneš prácu s ručným náradím, zváranie, spájkovanie, lepenie aj nástrek farieb. Osvojíš si aj základnú manipuláciu s obrábacími strojmi. Nezaskočí ťa práca s kovom ani plastmi. Staneš sa žiadaným špecialistom, po ktorých je veľký dopyt. Stroje sú všade okolo nás, takže sa ľahko uplatníš v akejkoľvek firme alebo odvetví.

Vyplň prihlášku

Pozri sa na učebný plán

Informácie o prijímačkách

Kód a názov odboru
2464 H strojný mechanik

Poskytnutý stupeň vzdelania
Úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3A

Doklady o dosiahnutom vzdelaní
Vysvedčenie o záverečnej skúške, výučný list

Dĺžka štúdia
3 roky

Počet prijímaných žiakov
12


Prečo si vybrať tento odbor


Duálne vzdelávanie

Odbor môžeš študovať v režime duálneho vzdelávania a získať tak veľkú výhodu na trhu práce hneď na začiatku.

Zváračský preukaz

V průbehu študia si môžeš urobiť odborné kurzy a certifikáty, ako napríklad zváračské oprávnenie, ktoré ti rozšíri zručnosti.

Istota dobrého uplatnenia

Odborníkov v odbore je zúfale málo a preto sa o teba budú firmy biť. S týmto odborom máš budúcnosť istú.

Skvelí majstri

Do školy sa budeš tešiť. Máme skvelý tím majstrov a učiteľov, ktorí ti odovzdajú nielen znalosti a zručnosti, ale aj lásku k remeslu.

Možnosť študovať ďalej

Pokiaľ budeš chcieť, môžeš si dorobiť maturitu na nadstavbových odboroch a pustiť sa napríklad do vlastného podnikania.

Vyvážený mix teórie a praxe

Čaká ťa viac, ako len sedenie v laviciach. Všetko, čo sa naučíš si hneď vyskúšaš priamo v dielni.

Čo budeš vedieť?


 • Zvládneš prácu s ručným náradím aj základnú manipuláciu s obrábacími strojmi.
 • Vďaka tomu si úplne sám vyrobíš akýkoľvek diel alebo súčiastku.
 • Naučíš sa čítať technické výkresy, takže nech už dostaneš akúkoľvek úlohu, dokážeš sa ľahko zorientovať a nájsť riešenie.
 • Získaš zváračské oprávnenie, ktoré ti rozšíri zručnosti a uľahčí hľadanie zamestnania.
 • Pokiaľ ukončíš školu s vyznamenaním, automaticky získaš aj cechovú knižku.

Aké budeš mať uplatnenie?


Ako absolvent odboru sa ľahko uplatníš v akomkoľvek podniku, kde je potrebná pravidelná údržba strojov. Môžeš pracovať vo výrobných, montážnych aj opravárenských prevádzkach ako montér, zámočník alebo mechanik. Uplatníš sa ale aj mimo strojárenstvo, napríklad v oblasti stavebníctva či ako dobre platený zvárač. Vo vzdelávaní môžeš pokračovať na nadstavbovom štúdiu v odboroch so strojárskym zameraním.

Čo vravia naši študenti
a absolventi?


Prečítaj si úprimné názory a skúsenosti o štúdiu na SOŠT Vranovská od tých, ktorí si to zažli na vlastnej koži – od našich študentov a absolventov.
Image

Valter Fábry

Obrábač kovov
Študent 2. ročníka

"Tento učebný odbor som si vybral preto že ma baví a napĺňa práca s kovmi, a zaujali ma všetky tie výrobky. Vždy som sa o tento typ práce zaujímal a vďaka našej škole, sa tomu môžem venovať v mojej budúcnosti. Naša škola mi dáva veľa skúsenosti aj z teoretického hľadiska, no predovšetkým z praktického. Naša škola a tento učebný odbor vo mne ešte viac podnietili vášeň pre tento typ práce."
Image

Samuel Tóth

Mechanik nastavovač
Študent 2. ročníka

"Od detstva rád modelujem, tvorím a pracujem s rôznymi materiálmi. Na našej škole sa v tomto smere môžem realizovať, učím sa vyrábať súčiastky na rôznych strojoch a pripravujem sa na zaujímavú prácu do budúcnosti."
Image

Samuel Križovenský

Zlatník a klenotník
Študent 2. ročníka

"Keď som dokončil gymnázium, zistil som, že chcem rozvíjať svoju kreativitu a vášeň pre pekné veci. Páči sa mi obrábanie kovov a minimalistická, detailná práca. Vyrábam a dnes už aj predávam vlastné výrobky, predovšetkým prstene, obrúčky, ktoré vyrábam z rôznych materiálov, hoci aj z mosadzných rúr. Škola ma učí novým pohľadom, novým technikám a pomáha mi aj požičiavaním niektorých pomôcok, napríklad pec na odlievanie."
Image

Xénia Hartlová

Obrábačka kovov
Študentka 2. ročníka

"Odbor obrábač kovov som si vybrala hlavne preto, lebo je to odbor pri ktorom sa veľa naučím, či už na praxi alebo na hodinách. Škola mi bola doporučená na ZŠ a úprimne, čakala som menej, ale skvelí majstri, učitelia a spolužiaci mi ukázali, že som si lepšiu školu vybrať nemohla!"

  Zvoľ si svoju vlastnú cestu

  Študuj na Vranovskej a venuj sa tomu, na čo máš talent a čo ťa v živote baví.
  Pozri sa, ako na prijímačky