Image

MECHANIK NASTAVOVAČ

4-ročný maturitný odbor

Baví ťa programovanie a máš vzťah k technike? A čo tak to spojiť dohromady? Na odbore Mechanik nastavovač sa naučíš programovať obrábacie stoje tak, aby vyrobili presne to, čo potrebuješ.

Zoznámiš sa s dvoma programovacími jazykmi a každý ďalší už pre teba bude hračka. Vďaka tomu sa ľahko uplatníš v akomkoľvek type výroby. Pracovať budeš aj s rôznymi grafickými systémami. Zo softvéru SolidWorks si navyše môžeš urobiť medzinárodný certifikát, ktorý ti otvorí dvere do technických kancelárií. Prax získaš u našich partnerských firiem a pokiaľ budeš šikovný, nájdeš si svoje prvé zamestnanie už pri štúdiu. Budeš študovať cudzie jazyky, takže ti nič nezabráni skúsiť šťastie v zahraničí.

Vyplň prihlášku

Pozri si na učebný plán

Informácie o prijímačkách

Kód a názov odboru
2411 K mechanik nastavovač

Poskytnutý stupeň vzdelania
Úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3A

Doklady o dosiahnutom vzdelaní
Vysvedčenie o maturitnej skúške, výučný list

Dĺžka štúdia
4 roky

Počet prijímaných žiakov
10


Prečo si vybrať tento odbor


Duálne vzdelávanie

Odbor môžeš študovať v režime duálneho vzdelávania a získať tak veľkú výhodu na trhu práce hneď na začiatku.

Dôraz na kvalitnú prax

Čaká ťa viac, ako len sedenie v laviciach. Všetko, čo sa naučíš si hneď vyskúšaš priamo v dielni.

Istota dobrého uplatnenia

Odborníkov v odbore je zúfale málo a preto sa o teba budú firmy biť. S týmto odborom máš budúcnosť istú.

Stáže v zahraničí

Vyjdi na skúsenú do zahraničia - získaš neoceniteľné skúsenosti zo zahraničia a zdokonalíš si cudzí jazyk.

Získaj certifikáty

Zo softvéru SolidWorks si navyše môžeš urobiť medzinárodný certifikát, ktorý ti otvorí dvere do technických kancelárií.

Maturita aj výučák

Ako absolvent odboru získaš výučný list aj maturitu. Bude len na tebe, či budeš chcieť ísť rovno do praxe, alebo sa ďalej vzdelávať na vysokej škole.

Čo budeš vedieť?


 • Prácu s obrábacími strojmi budeš mať v malíčku. Či budeš mať akékoľvek zadanie alebo vlastný nápad, dokážeš ho bez zaváhania zrealizovať.
 • Naučíš sa detailne dva programovacie jazyky a každý ďalší už pre teba bude hračka.
 • Budeš pracovať s grafickými systémami, v ktorých dokážeš vytvoriť pútavé vizualizácie pre svojich klientov.
 • Budeš študovať cudzie jazyky, takže ti nič nezabráni skúsiť šťastie v zahraničí.
 • Skúsenosti získaš aj na stážach priamo vo firmách z odboru. Spoznáš, ako to chodí v praxi a v budúcom zamestnaní ťa nič nezaskočí.

Aké budeš mať uplatnenie?


Ako absolvent odboru sa ľahko uplatníš v akomkoľvek type výroby. Budeš vedieť ako základy ručného spracovania kovov, tak aj nastavenie veľkých CNC strojov. Vďaka znalosti grafických systémov si prácu nájdeš v technických kanceláriách, kde budeš projektovať riešenie na kľúč svojim klientom. Po absolventoch odboru je veľký dopyt, takže ťa čaká skvelé finančné ohodnotenie. Štúdium jazykov ti pomôže naštartovať kariéru v zahraničí. A pokiaľ budeš chcieť, môžeš pokračovať v štúdiu na vysokej škole.

Čo vravia naši študenti
a absolventi?


Prečítaj si úprimné názory a skúsenosti o štúdiu na SOŠT Vranovská od tých, ktorí si to zažli na vlastnej koži – od našich študentov a absolventov.
Image

Valter Fábry

Obrábač kovov
Študent 2. ročníka

"Tento učebný odbor som si vybral preto že ma baví a napĺňa práca s kovmi, a zaujali ma všetky tie výrobky. Vždy som sa o tento typ práce zaujímal a vďaka našej škole, sa tomu môžem venovať v mojej budúcnosti. Naša škola mi dáva veľa skúsenosti aj z teoretického hľadiska, no predovšetkým z praktického. Naša škola a tento učebný odbor vo mne ešte viac podnietili vášeň pre tento typ práce."
Image

Xénia Hartlová

Obrábačka kovov
Študentka 2. ročníka

"Odbor obrábač kovov som si vybrala hlavne preto, lebo je to odbor pri ktorom sa veľa naučím, či už na praxi alebo na hodinách. Škola mi bola doporučená na ZŠ a úprimne, čakala som menej, ale skvelí majstri, učitelia a spolužiaci mi ukázali, že som si lepšiu školu vybrať nemohla!"
Image

Samuel Tóth

Mechanik nastavovač
Študent 2. ročníka

"Od detstva rád modelujem, tvorím a pracujem s rôznymi materiálmi. Na našej škole sa v tomto smere môžem realizovať, učím sa vyrábať súčiastky na rôznych strojoch a pripravujem sa na zaujímavú prácu do budúcnosti."
Image

Samuel Križovenský

Zlatník a klenotník
Študent 2. ročníka

"Keď som dokončil gymnázium, zistil som, že chcem rozvíjať svoju kreativitu a vášeň pre pekné veci. Páči sa mi obrábanie kovov a minimalistická, detailná práca. Vyrábam a dnes už aj predávam vlastné výrobky, predovšetkým prstene, obrúčky, ktoré vyrábam z rôznych materiálov, hoci aj z mosadzných rúr. Škola ma učí novým pohľadom, novým technikám a pomáha mi aj požičiavaním niektorých pomôcok, napríklad pec na odlievanie."

  Zvoľ si svoju vlastnú cestu

  Študuj na Vranovskej a venuj sa tomu, na čo máš talent a čo ťa v živote baví.
  Pozri sa, ako na prijímačky