Image

OBRÁBAČ KOVOV

3-ročný učebný odbor

Máš zmysel pre detail a trpezlivosť pre precízny výsledok? Baví ťa tvoriť a vyrábať? Chceš vidieť, ako ti pod rukami vznikajú súčiastky najrôznejších tvarov a veľkostí? Prihlás sa na odbor Obrábač kovov!

Naučíš sa pracovať s rôznymi typmi materiálov, spoznáš ich vlastnosti aj životnosť. Vďaka tomu ľahko určíš, z čoho diel najlepšie vyrobiť. Či už dostaneš za úlohu ozubené koliesko alebo turbínu do motora auta, zvládneš to bez zaváhania. Že nepoznáš postup? Ten predsa vyčítaš z projektovej dokumentácie. Máš hlavu plnú nápadov? Tak smelo do nich! Sám si nakreslíš návrh, zvolíš vhodný materiál a môžeš sa pustiť do práce.

Vyplň prihlášku

Pozri sa na učebný plán

Informácie o prijímačkách

Kód a názov odboru
2433 H obrábač kovov

Poskytnutý stupeň vzdelania
Úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3A

Doklady o dosiahnutom vzdelaní
Vysvedčenie o záverečnej skúške, výučný list

Dĺžka štúdia
3 roky

Forma štúdia
Denná (pre absolventov základnej školy)
Externá (pre absolventov strednej školy)

Počet prijímaných žiakov
12


Prečo si vybrať tento odbor


Duálne vzdelávanie

Odbor môžeš študovať v režime duálneho vzdelávania a získať tak veľkú výhodu na trhu práce hneď na začiatku.

Dôraz na kvalitnú prax

Čaká ťa viac, ako len sedenie v laviciach. Všetko, čo sa naučíš si hneď vyskúšaš priamo v dielni.

Istota dobrého uplatnenia

Odborníkov v odbore je zúfale málo a preto sa o teba budú firmy biť. S týmto odborom máš budúcnosť istú.

Externé štúdium

Vďaka externému štúdiu sa obrábačom môžeš stať aj popri zamestnaní. Výučba pre študentov externého štúdia prebieha popoludní.

Možnosť študovať ďalej

Pokiaľ budeš chcieť, môžeš si dorobiť maturitu na nadstavbových odboroch a pustiť sa napríklad do vlastného podnikania.

Buď majstrom kovu

Naučíš sa množstvo obrábacích postupov – sústruženie, vŕtanie, rezanie, frézovanie, hobľovanie, brúsenie, ale aj základy práce s CNC strojmi.

Čo budeš vedieť?


 • Naučíš sa množstvo obrábacích postupov – sústruženie, vŕtanie, rezanie, frézovanie, hobľovanie, brúsenie, ale aj základy práce s CNC strojmi.
 • Vďaka tomu si úplne sám vyrobíš akýkoľvek diel alebo súčiastku.
 • Naučíš sa čítať technické výkresy, takže nech už dostaneš akúkoľvek úlohu, dokážeš sa ľahko zorientovať a nájsť riešenie.
 • Zoznámiš sa vlastnosťami a využitím rôznych materiálov. Či už sa ti dostane do ruky kus kovu, drevo alebo plast, dokážeš z neho vyrobiť funkčný výrobok.
 • Skúsenosti získaš aj na stážach priamo vo firmách z odboru. Spoznáš, ako to chodí v praxi a v budúcom zamestnaní ťa nič nezaskočí.

Aké budeš mať uplatnenie?


Ako absolvent odboru si prácu nájdeš ľahko. Budeš totiž vedieť vŕtať, sústružiť, frézovať, hobľovať, brúsiť aj rezať. Vyznáš sa v spracovaní kovov, plastov aj dreva. Prečítaš aj samostatne navrhneš projektovú dokumentáciu. Zvládneš teda vytvoriť prakticky čokoľvek. Vďaka tomu sa uplatníš ako vo veľkých firmách, tak ako živnostník. Takže ak snívaš o vlastnom projekte alebo firme, choď si smelo za svojím. V štúdiu totiž môžeš pokračovať na nadstavbovom štúdiu v odbore Podnikanie, kde sa dozvieš ako na to.

Čo vravia naši študenti
a absolventi?


Prečítaj si úprimné názory a skúsenosti o štúdiu na SOŠT Vranovská od tých, ktorí si to zažli na vlastnej koži – od našich študentov a absolventov.
Image

Valter Fábry

Obrábač kovov
Študent 2. ročníka

"Tento učebný odbor som si vybral preto že ma baví a napĺňa práca s kovmi, a zaujali ma všetky tie výrobky. Vždy som sa o tento typ práce zaujímal a vďaka našej škole, sa tomu môžem venovať v mojej budúcnosti. Naša škola mi dáva veľa skúsenosti aj z teoretického hľadiska, no predovšetkým z praktického. Naša škola a tento učebný odbor vo mne ešte viac podnietili vášeň pre tento typ práce."
Image

Samuel Tóth

Mechanik nastavovač
Študent 2. ročníka

"Od detstva rád modelujem, tvorím a pracujem s rôznymi materiálmi. Na našej škole sa v tomto smere môžem realizovať, učím sa vyrábať súčiastky na rôznych strojoch a pripravujem sa na zaujímavú prácu do budúcnosti."
Image

Samuel Križovenský

Zlatník a klenotník
Študent 2. ročníka

"Keď som dokončil gymnázium, zistil som, že chcem rozvíjať svoju kreativitu a vášeň pre pekné veci. Páči sa mi obrábanie kovov a minimalistická, detailná práca. Vyrábam a dnes už aj predávam vlastné výrobky, predovšetkým prstene, obrúčky, ktoré vyrábam z rôznych materiálov, hoci aj z mosadzných rúr. Škola ma učí novým pohľadom, novým technikám a pomáha mi aj požičiavaním niektorých pomôcok, napríklad pec na odlievanie."
Image

Xénia Hartlová

Obrábačka kovov
Študentka 2. ročníka

"Odbor obrábač kovov som si vybrala hlavne preto, lebo je to odbor pri ktorom sa veľa naučím, či už na praxi alebo na hodinách. Škola mi bola doporučená na ZŠ a úprimne, čakala som menej, ale skvelí majstri, učitelia a spolužiaci mi ukázali, že som si lepšiu školu vybrať nemohla!"

  Zvoľ si svoju vlastnú cestu

  Študuj na Vranovskej a venuj sa tomu, na čo máš talent a čo ťa v živote baví.
  Pozri sa, ako na prijímačky